" /> Anksiyete Belirtileri Nelerdir? | Pembe Bigudi
Anksiyete Belirtileri Nelerdir?

Anksiyete Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde insanların çok hızlı ve stresli bir yaşam biçimi vardır, bu da insanlarda koşuşturmaya ve strese neden olabiliyor. Vücudumuzun işleyişi ise bu kadar gerilime ayak uyduramayabiliyor. İnsanlarda çoğu zaman hızlı iş temposu vücuda gerilim yükleyince, kaygı nedişe oluşabiliyor. Bu da bir takım belirtilere neden oluyor. Anksiyete belirtileri ya da stres belirtileri şöyle sıralanabiliyor:

Hava şartları uygunken bile terlemek: Bu durum bir hastalığın belirtisidir. Anksiyete belirtileri arasında yer alır. Özellikle kişi daha çok öfkelendiğinde terleme ortaya çıkabiliyor.

Titreme üşüme: Bu da bir Anksiyete belirtisidir. Endişeye bağlı olarak kişide vücutta bir takım normal olmayan biyokimyasal süreçler gelişebiliyor.  Bu durumda beynimiz ve sinir sistemimiz olumsuz etkilenebiliyor.

Nefes Almada Zorluklar: Doğu bilgeliği bize, nefes kontrolünün çok önemli olduğunu vurgular. Yani doğru nefes almak; sağlıklı yaşamın anahtarıdır. Sinirlendiğinizde, nefes alış verişiniz birden hızlanır. Tersinden bakarsak, hiç bir neden yokken nefesi hızlı alıp vermek de gerilime neden olur. Anksiyete belirtileri arasında nefesin zorla alınması solunumun zor olması gibi belirtiler vardır bu durum ölüm korkusunu tetikler ve her şey daha kötü olur.

Bulantı ve Kusma: Bu belirti de Anksiyete belirtilerindendir kişi aşırı psikolojik gerilime maruz kaldığında- ya da işlerin düzgün gitmemesi durumunda bulantı ve kusma meydana gelebilir. Endişe ve kaygıya cevap veren sinir sistemimizde bir merkez, tetiklendiği için kusma ve bulantı yaşarız.

Bazı Sindirim-Hazım problemleri: Vücutta ruhsal dengesizliklerin etkisi direkt olarak tüm salgılarımızın işleyiş dengesini bozar. Endişe ve kaygı içindeki bir insanın her yediğini mükemmle bir şekilde hazmedebildiği söylenemez. Ek olarak kabızlık ve ishal Anksiyete kaynaklı olabilir.

Uyku Düzensizliği: Anksiyete belirtileri arasında en sık rastlanan belirtilerden biri de uyku düzensizliğidir. Huzurlu olmayan ve sürekli kaygılı*endişeli olan bir insan; düzenli bir uyku uyuyamaz. Endişe, panik ; kişinin uyumasına engel olur.

Anksiyete bitkisel Tedavisi:

Her hastalıkta olduğu gibi Anksiyete hastalığında da bir takım bitkisel çözümler aranabilir. Mesela bu çözümlerden birisi aroma terapisi olabilir.  Ne yaparsanız yapın, etrafınızdaki her şey bir uyarıcı olarak zihninizi ve bedeninizi etkileme eğilimindedir. Duygu-durum bozuklukları için çevremizde yatıştırıcı bitkilerden doğal aroma kürleri hazırlanarak terapi yapılabilir. Aromaterapi bir insanı hem beden içinde hem de zihinsel olarak rahatlatmak için gerekli bitki yağlarını kullanır. Hafif depresyon tedavisi söz konusu olduğunda bu terapi oldukça etkilidir ve en iyi yanı olumsuz herhangi bir yan etkisi yoktur. Aroma terapisi için ihtiyacınız olan malzemeler şunlardır, Lavanta, yasemin, tarçın, gül ağacı , Alman papatyası karanfil tomuru,  greyfurt, limon, anason, bergamot, sandal ağacı gibi uçucu yağlar işinizi görecektir. Bu terapi özellikle anksiyete ve depresyon için kullanılabilir. Farklı kokular beyinde farklı etkilere sahiptir, bu nedenle bu terapi profesyonel rehberlik altına alındığında gerçekten etkili olduğunu ispatlayabilir.

Akupunktur Tedavisi:

Çok uzun yıllardan beri uygulanan bir tedavi yöntemidir akupunkturun temel ilkesi prana adı verilen enerjinin akışını dengeleyen vücudumuzdaki basınç noktalarını gösteren Qi’ye odaklanmaktır. Vücudumuzda, depresyon ve kaygı gibi çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde yardımcı olabilecek birçok akupunktur noktası vardır Bu teknik zihni sakinleştirmek için vücuttaki basınç noktalarını idare eder. Akupunktur, depresyon tedavisinde ilaç almak istemeyenler için, herhangi bir yan etki olmaksızın akıl, beden ve ruh konusunda sizi tedavi edebilecek güvenli ve doğal bir yol gibi görünüyor

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

24 yorum

  1. Sakarya merkezden ben Funda Yildirim. Selam siteniz gerçekten mükemmel, face de paylaştım 23-02-2018 18:25:17

  2. Tokat merkezden ben Ozil TopbasUlke Sokullu. Merhaba sayfanız cidden güzel, face de paylaştım 21-04-2018 20:23:03

  3. Anksiyete Belirtileri Nelerdir? Genel Kars merkezden ben Sedef Polat. selamun aleyküm paylaşım gerçekten çok hoşuma gitti, şukuladım 08-05-2018 19:18:20 harika ötesi.

  4. As Anksiyete Belirtileri Nelerdir? Selam paylaşımınız vallaha billaha çok hoşuma gitti, linkedinde paylaştım

  5. Elazığ merkezden ben Dilara Basar. Merhaba herkese siteniz ciddiyim çok güzel, twitter da paylaştım 19-05-2018 04:55:01

  6. Anksiyete Belirtileri Nelerdir? Genel Ardahan merkezden ben Dicle Hamdi. Selamın aleyküm sayfa inanılmaz hoşuma gitti, facebookta paylaştım 19-05-2018 23:59:59 harika ötesi.

  7. Anksiyete Belirtileri Nelerdir? Genel Malatya merkezden ben Gulsu Pamuk. Merhaba herkese paylaşım yeminle mükemmel, şukuladım 31-05-2018 18:49:09 harika ötesi.

  8. Anksiyete Belirtileri Nelerdir? Genel Iğdır merkezden ben Ozkut Hussein. Merhaba sayfan gerçekten hayran bıraktı, teraziye tıkladım 19-06-2018 11:18:44 harika ötesi.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status