" /> Alışverişin Kadın Psikolojisi Üzerindeki Etkileri Nelerdir? | Pembe Bigudi
Alışverişin Kadın Psikolojisi Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Alışverişin Kadın Psikolojisi Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Bilimsel Alanda Yapılan Çalışmalar İle Kanıtlanmış

Alışverişin insanlar üzerindeki yarattığı rahatlatıcı ve tatmin edici etkisi bilimsel alanda yapılan çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Duygusal değişimler ve eksiklikler, yaşanan mutsuzluk ve üzüntü durumlarında yapılan alışveriş, olumlu yönde etki yaratmaktadır.

Kadınlar, ruhsal değişimler sonucunda kendilerini iyi hissetmek, başarı elde ettiklerinde kendilerini ödüllendirmek veya mutlu olduklarında bilinçli olarak para harcamak için alışverişe çıkmaktadırlar. Kısacası, her kadın farklı ruhsal değişimler yaşadığında kendini alışveriş merkezlerinde ve mağazalarında bulabilmektedir. Peki yapılan alışveriş, kadınların psikolojisinde ve bilinç altında neler yaratmaktadır?

Rakam ve Markaların Etkileri

Alışveriş mağazalarında yer alan her markanın insan psikolojisi üzerinde farklı etkileri bulunmaktadır. Bu etkiler, markanın tasarımı, logosu ve etiket fiyatları ile empoze edilmekte ve kişiler bu durumun farkına varmamaktadır. Örneğin birçok markanın tasarımında cinsellikle ilgisi bulunmayan ancak insan beynini etkileyen cinsel mesajlar bulunmaktadır. Bu mesajlar da kadın psikolojisi üzerinde güven duygusu ve değerli olma hissi etkilerini yaratmaktadır.

Giyim, aksesuar ve kozmetik markalarının her biri, belirli bir imaj algısı oluşturularak satışa sunulmaktadır. Bu da kadınların o markanın ürünlerine sahip olduğunda aynı imajı kendilerinde görmesine neden olmaktadır.

Eksik Kişilik Özellikleri Tamamlanmaya Çalışılır

Kadınlar, olumsuz ruhsal değişimlerini veya eksik hissettikleri kişisel özelliklerini, alışveriş biçimleri ile kapatmaya çalışmaktadırlar ve aynı durum erkekler için de geçerlidir. Yapılan reklam ve tanıtımlar, kişilerin ilk olarak kendilerini eksik hissetmelerini ve daha sonra da o ürünleri satın alarak bu eksiklikleri kapattıklarını düşünmelerine sebep olmaktadır.

Karizmatik, güzel, yakışıklı, çekici ve vazgeçilmez olma terimleri, ürün reklam ve tanıtımlarında sıkça kullanılmaktadır. Bu terimler ile birlikte kişisel özellikler, alınan ve kullanılan ürünlere bağlı kılınmaktadır. Kişiler ve özellikle de kadınlar, tanıtılan ürünü kullanmadıkları zaman kendilerinin eksik özelliklere sahip olduğunu düşünürler ve o ürüne yönelirler.

Duygusal Hisleri Kapatmak İçin Kaçış Yöntemidir

Günlük yaşamda meydana gelen olumsuzluklar, ayrılıklar, başarısızlıklar vb olumsuz durumlar, duygusal olarak çöküş yaşanmasına neden olmaktadır. Kadınların yoğun olarak hissettiği bu duygu değişim ve çöküşleri, kaçış yolu olarak görülen alışveriş ile kapatılmaya çalışılmaktadır. Alışveriş, kişinin kendini geçici olarak huzurlu hissetmesini sağlayarak yaşanan olumsuzluklardan kaçış yolu olarak belirlenmektedir. Bu nedenle belirli duygular alışveriş yapılarak kısa süreli olarak atlatılır veya üzeri kapatılır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

7 yorum

  1. Diyarbakır merkezden ben Nazli ErtugrulBeyza Ates. Mrb web siteniz valla ilgi uyandırıcı, şukuladım 16-02-2017 00:47:47

  2. Siirt merkezden ben Secil NadirJale Simsek. Merhaba herkese web siteniz inanılmaz hoşuma gitti, teşekkürler 03-05-2017 23:02:16

  3. Nevşehir merkezden ben Selin Akkas
    Tankut Tas. Merhaba herkese siten gerçekten hoşuma gitti, teşekkürler 07-05-2017 02:44:49

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status