" /> Alışveriş hastalığınızın önüne nasıl geçebilirsiniz? | Pembe Bigudi
Alışveriş hastalığınızın önüne nasıl geçebilirsiniz?

Alışveriş hastalığınızın önüne nasıl geçebilirsiniz?

Alışveriş hastalığınızın önüne nasıl geçebilirsiniz? Alışveriş gerçekleştirmek elbette kadınların en büyük tutkusu. Bu tutkunun aşırıya kaçması ve zarar vermeye başlaması hastalığa dönüştüğü anlamına geliyor.

Eğlenceli bir yaşama sahip olsanız da, çok sıkıcı bir hayatınız olsa da her süre lüzumlu olsun, olmasın yeni bir şeyler satın almanın  kendinizi daha iyi hissettirdiğini  düşünebilirsiniz. Pek çok kadın alışveriş yaptığı süre kendini rahatlamış ve huzur bulmuş gibi hissedebilir, hatta bazı kadınlar alışveriş yapmadığı süre mutsuzluk ve rahatsızlık duyar. Bunun abartıya kaçması artık alışveriş yapmaya duyulan tutkunun hastalığa dönüştüğü anlamına gelir. Bu hastalığın adı “oniomania”.

Eğer hastalık derecesinde bir alışveriş tutkunu iseniz, size sunduğumuz önerilerimizi uygulayarak bu hastalığınızdan kurtulabilirsiniz.

Peki, alışveriş hastalığınızı nasıl yenersiniz?

Kendinize bakın

Oniomania hastalarının birçoğu alışveriş yaptıktan sonra kendilerinden bir rahatlama olduğunu ve onu üzen şeylerden artık rahatsız olmadıklarını söyler. Eğer böyle bir durumunuz varsa bu sorundan kurtulabilmek için ilk önce kendinize bakmalısınız. Üzüntülerinizden ve sıkıntılarınızdan kurtulmak için illa ki bir şeyler satın almak zorunda mısınız, yoksa diğer yöntemleri kullanarak da bu ruhsal durumunuzdan kurtulabilmeniz  mümkün mü? Bunun cevabını kendi içinize baktığınızda rahat rahat bulabilirsiniz. İlk aşamada fazlası kişi bu tekniğin yetersiz olduğunu ve mutlaka alışveriş gerçekleştirmek zorunda olduğunu düşünebilir. Ancak bunu ciddiye alıp gerçekten bu hastalığınızdan kurtulmayı istiyorsanız, bu iç sorgulamayı ciddi bir şekilde gerçekleştirmelisiniz ve kendinize rahatlamanıza imkân sağlayacak diğer yollar bulmalısınız.

Alışveriş sitelerinden ve vitrinlerden uzak durun

Günümüzde pek çok ürünün satın almak için internet kullanılıyor olsa bile, hala mağaza mağaza gezip alışveriş gerçeklştirmeyi isteyen kişiler de son derece fazla. Her iki halde da pek çok alışveriş hastası, her ne kadar bir şey almayacağını ve sadece baktığını ifade ederek kendini kandırıyor olsa da bu gerçekten kendine ve etrafında söylediği beyaz yalandan öteye gidemiyor. Bu yüzden kendinize işkence etmemek ve vaktinizi de daha kaliteli bir şekilde değerlendirebilmek için alışveriş sitelerinden ve vitrinlerden uzak durmaya çalışın.

Kredi kartlarınızdan kurtulup sadece nakit kullanın

Alışverişi hastalık derecesine getirenlere  baktığınız süre tüm kartlarının son limitine kadar kullandıklarını görebilirsiniz. Kredi kartı ile alışveriş yaparken bütçenizi farkında olmadan ya da olarak çok kolay aşabilirsiniz. Nakit harcamaya daha çok özen gösterirseniz, kendinizi alışveriş yaparken kaybetmekten kurtarabilirsiniz. Bu sebeple harcayabileceğiniz miktarı bilmeniz ve sınırınızı aşmamanız söz konusu olmayacaktır. Unutmayın ki kredi kartları size özellikle taksit yapma imkanı sunmuş olduğu için çok daha az harcadığınız hissini oluşturabilir.

Yanınızda çok para taşımayın

Dışarıya çıkacağınız süre yanınızda çok para taşımanız rahat rahat bu parayı harcayabilmenize neden olacaktır. Bu bakımdan para harcamanızı engellemek için kendinize bir çizelge hazırlayın ve bütçenizi zorlamadan hatta mümkünse kenara para atmanızı sağlayacak şekilde üzerinizde daha az miktarda para taşıyın. Bir önceki gün az harcadınız diyerek ileri günü çok harcayarak geçirmediğinizden de emin olmalısınız.

Borç para alma alışkanlığınızdan vazgeçin

Pek çok kadın  üzerinde yeterli oran olmadığında, o anda yanısıra olan bir kişiden borç alabiliyor. Bu bağımlılık bir süre sonra geri ödeyemediğiniz borçlar olarak birikebileceğinden, ne kadar yakın arkadaşınız olursa olsun borç para alma alışkanlığınızdan tamamen uzak durun. “Hemen eve geçince öderim.” gibi cümleleri sık kullanıyorsanız,  bu hal daha tehlikeli olmaya başladığından daha dikkatli olmalısınız.

Bir ürün almadan evvelce “Buna ihtiyacım var mı?” diyerek düşünün

Pek çok kadın aynı üründen ya da çok ufak değişiklikle benzer üründen dolabında olsa bile yenisini almaya meyilli olabiliyor. Bu yüzden bir ürün almadan evvelce yüze kadar sayıp, nefes alıp verin ve kendinize bu süre ortamında benzer bir ürüne sahip olup olmadığınızı sorun. Sonra bu ürünü gerçekten almaya gereksiniminiz olup olmadığını da sormayı unutmayın.  İlk başlarda zor olsa da, bir süre sonra çok dilediğiniz biri ürünü belki de almaya gereksiniminiz olmadığını anlayacaksınız.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Alışveriş hastalığınızın önüne nasıl geçebilirsiniz? Aktüel Muğla merkezden ben Nihan Guney. Selamlar paylaşım ciddiyim hayran edici, twitter da paylaştım 29-01-2017 06:11:02 harika ötesi.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status