" /> Ağız kokularından kurtulmak için dikkat etmeniz gerekenler | Pembe Bigudi
Ağız kokularından kurtulmak için dikkat etmeniz gerekenler

Ağız kokularından kurtulmak için dikkat etmeniz gerekenler

Ağız kokularından kurtulmak için dikkat etmeniz gerekenler konumuzu dikkatlice okuyarak bu sorundan kurtulabilirsiniz.Sosyal yaşantımızda büyük bir sorun olan ağız kokularına karşı nasıl çözüm üretilir? İşte öğrenmemiz gerekenler anlatılıyor…

Ağız kokuları aynı zamanda, akciğer ve sinüs enfeksiyonları, şeker hastalıkları, böbrek ve karaciğer yetmezlikleri, metabolizma bozukluğu, bademcik iltihabı ve diş eti rahatsızlığı gibi hastalıkların öncüsü olabilmektedir.

Ağız kokularının; kişilerin, beden, ruh ve sosyal yaşantısını da kötü yönde etkilediğini hakkında konuşan Dt. Recep Eşkar, şu cümleleri kullandı: “Arkadaşlardan ve dostlardan uzaklaşma, diğer insanların bulunması nedeniyle toplu ortamlarda durmaktan kaçınma gibi kötü durumları peşinde getirebilir. Bu yüzden ağız kokularına sebep olan problem belirlenmeli ve nedenine yönelik tedavi yapılmalıdır. Aynı zamanda ağız kokularının önüne geçmek için kokuya yol açan yiyecek ve içeceklerden de kaçınılmalıdır.”

Dt. Recep Eşkar, yurdumuzda her 4 bireyin birinde olan ağız kokularından kurtulmak için uygulayabileceğiniz 10 yöntemi bizlerle paylaştı.

İşte o yöntemler sizlerle:

1- Yumuşak diş fırçaları yerine orta sertliği olan diş fırçası tercih edilmelidir.

2- Bakteri plaklarını ve yiyecek artıklarından kurtulmak için dişlerimizi günde en az iki sefer fırçalamalı ve her gün diş ipi kullanmaya özen göstermeliyiz.

3- Ağız kokularını oluşturan etkenlerden biri de dilde oluşan tabakalaşmadır. Bundan dolayı dilimizi fırçalamayı da alışmalıyız. Dişleri fırçalamamız ağız kokusunun %20’sini, dil fırçalayarak ağız kokularının %80’inin önüne geçebilirsiniz.

4- Ağız kokularının önüne geçmek için marketlerden satın aldığınız gargaraların birçoğu, içinde bulunan alkol nedeniyle ağız kokusunu çoğaltabilir.

5- Çinkolu diş macunu ve çinkolu sakız ürünlerinden kullanarak ağız kokusunu azaltabilirsiniz.

6- Diş ve diş eti problemleri ağız kokularına yol açtığından diş muayenesi ve bakımı için diş hekimlerinin düzenli olarak kapısı çalınmalıdır.

7- Ağızda bulunan çürük, kırık dolgu ya da kron-köprü tedavi uygulanmalıdır.

8- Protez, dolgu, diş köprüsünün arasına kaçan ve orada duran yiyecekler kötü kokulara neden olacağından her akşam protezleri çıkarıp ve temizlemek gerekir.

9- Ağız kuruluklarından dolayı ağız kokusu oluşabilir. Ağız kuruluğuna yol açmamak için her gün bol bol su tüketmeliyiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status