Ağız Çevresindeki Sivilceler Neden Olur?
Sosyal Medyada Paylaş
11 Ekim 2017
As

Ağız Çevresindeki Sivilceler Neden Olur?

Ağız çevresindeki sivilceler ergenlik döneminde çıkabilir ve o bölgede yoğunlaşabilirler, sivilce için özel olarak formüle edilmiş cilt bakım ürünleriyle ve bazı diyet değişiklikleri yaparak tedavi edilebilir.

Akne, sivilce, siyah noktalar ve iltihaplı sivilcelerin oluşumunu tetikleyen bakterilerin neden olduğu cilt enfeksiyonu estetik bir sorundur. Bu cilt problemi ağrılı bir durum oluşturmamasına rağmen cildin görünümünü değiştirdiği için yüz şeklini bozar ve kişinin öz güvenini zedeler. Akne belirtileri genellikle yüzün her yerinde farkedilir, ancak bazen ağızda daha belirgin olarak çıkabilirler.

Ağız Çevresindeki Sivilceler Neden Olur

Normalde sivilceler “sebasöz bezlerinin” işlevini bozması nedeniyle oluşur. Bu bezler derinin iç katmanında derinlerde yer alırlar. Cildin yüz kısmında ise sayıları oldukça fazladır. Bu bezler sebum olarak bilinen ve cildi nemli tutmanın çok önemli bir işlevi olan yağlı bir madde üretirler. Bu nedenle, sebumun yeterli miktarda üretilmesi cilt kuruluğunu önlemek için gereklidir. Bununla birlikte, sebase bezleri fazla miktarda sebumu salgıladıklarında, epidermiste  bulunan cilt gözeneklerini kapatırlar. Cilt gözeneklerinde sıkışan sebum, bakterilerin büyümesi için mükemmel bir üreme alanı oluşturur. Ciltteki bu bakteri gelişimi akne oluşumuna neden olan iltihap reaksiyonunu tetiklemektedir

Mantar Enfeksiyonu | Candida Albicans

Candida Albicans isimli mantar Ağız akne mantar enfeksiyonunun bir sonucu olabilir. Candida albicans aslında bir maya enfeksiyonudur doğal olarak vücutta bulunan bir mantar olmasına karşın aynı zamanda ciltte ve vajina ve ağız mukus zarlarında da bulunmaktadır yine  mantar, vücudun içinde sınırsız biçimde çoğalmaya başlayınca, ağızda sivilce salgınına neden olabilir. Daha spesifik olmak gerekirse, ağızda mantarın aşırı büyümesi ağızda sivilce ve siyah nokta şeklinde oluşan ve istenmeyen şekillere yol açar.

Ağız Sivilce ve Akne Tedavisi

Ağız Sivilce ve Akne Tedavisi bir çok yollar hem bitkisel hem de kimyasal olarak yapılabilir mesela  yeşil yapraklı sebzeler ve A vitamini ve E vitamini bakımından yüksek meyvelerden oluşan besleyicilerdir. Yüksek oranda şeker içeren besinleri tüketenlerde bu tür sivilceler çıkabilir. Bu nedenle  şekerli gıdalardan ve önemsiz gıdalardan uzak durmakta yarar vardır. Akne temizlemek için diyetle birlikte aşağıdaki tedavi seçenekleri takip edilmelidir.

Bol Su Alın: Sızmayı en çabuk şekilde ve leke bırakmadan ağız çevresinde temizlemek için su alımı kesinlikle yardımcı olabilir. Sağlıklı, daha genç görünen bir cilt için, günlük yeterli miktarda su içmek sık sık önerilmektedir aktif ve genç insanlar için bu oran günde iki litredir.

Cilt Bakım Ürünleri kullanmak yararlı olabilir: Piyasada ağız ve çene çevresinde akne iyileşmesine yardımcı olabilecek cilt bakım ürünleri farklı firmalar ve markalar altında satılmaktadır bu ilaçlar  % 2.5 benzoil peroksit içeren akne kremleri formunda satılabilmekte ve  ağızda oluşan bu sorunun tedavisinde çok etkili olmaktadırlar. Ağızda sivilceleri hafifletmek için özel anti-bakteriyel sabunlar da  bulunur. Bu yüzden bu sabunlarla yüzü yıkamak sivilceye neden olan bakterilerin yok edilmesine yardımcı olabilir.

Fluoridated Diş Macunu Kullanımı Sakıncalı Olabilir: Dudaklarınızda yara bere sık sık tekrar ediyorsa muhtemelen her gün kullanılan fluoridated diş macunu kaynaklı olabilir. Çeşitli diş macunlarında bulunan kimyasal, florür ağız hijyenini korumaya yardımcı olur, ancak cilt için kesinlikle iyi değildir. Florür deriyi tahriş eder ve ayrıca fırçalama sırasında cilt bu kimyasala maruz kaldığında dudak çevresinde küçük buruşuklara neden olabilir. Bu nedenle ağız çevresinde sivilceleri olanlar florürlü diş macunu ile fırçalamayı kesmelidir. Pekiyi dişleri hiç fırçalanmamalı mıdır ya da alternatifi var mıdır? Elbette  daha iyi bir alternatif diş temizleyiciler kullanılabilir bunlar  deriye zarar vermeden temizleyen bitkisel bir diş macunu kullanılabilir.

Kozmetik ürünler kimyasal içerirler Onları Dikkatle Seçin: Makyaj uygularken, gözenekleri tıkayarak sivilce, siyah nokta ve iltihaplı sivilceler oluştuğundan komedojenik ürünlerden uzak durmakta yarar vardır. Bunun yerine, gözenek engelleme etkisi yaratmadığı için komedojenik olmayan cilt bakım ürünlerini seçin. Temel olarak, bunlar cildi tahriş etmeyen bitkisel ürünlerdir. Doğal, sağlıklı görünümlü bir cilt için, komedojenik olmayan makyajın kullanılması en iyi seçenektir. Aslında aknesi olanlar doğada komedojenik olmayan nemlendiriciler, şampuan, temizleyiciler ve güneş kremi kullanmalıdırlar.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Pembe Bigudi