" /> Adet Geciktirici İlaç Kullanımı | Pembe Bigudi
Adet Geciktirici İlaç Kullanımı

Adet Geciktirici İlaç Kullanımı

Adet geciktirici ilaçların genel olarak içeriğinde progesteron hormonu bulunmaktadır. Bu ilaçları kullanmak için en doğru zaman adet gününüz hangi güne denk geliyorsa, bundan 3 veya 5 gün öncesidir.

Tablet olarak bakıldığında piyasada bulunan adet geciktirici ilaçlar genellikle bir kutuda 20 – 25 adet bulunacak şekildedir. Bunun kullanımı tamamen kişinin geciktirmek istediği süre ile alakalıdır. Yani adeti ne kadar geciktirmek istiyorsa o kadar ilaç kullanmalıdır. Kullanan kişi ilacı içmeye devam ettiği sürece adet görmeyecektir. Adet görmek istediği günden 3 gün önce ilacı kullanmayı bırakırsa tekrar adet görmeye başlayacaktır.Yaklaşık olarak 3 gün sonra adet görecektir.

Süreli İlaçlar Risk Mi?

Adet geciktirme ilaçlarını kullanırken çok uzun süreli kullanımlardan kaçınılmalıdır. Çünkü uzun süre kullanımla birlikte vücut oldukça fazla progesteron hormonuna maruz kalınacaktır ve progestoron hormonunun bazı yan etkileri vardır.

Bu yüzden ilaç kullanımının 10 günü geçmemesine çok dikkat edilmelidir. İlaç kullanılırken ilacı kullanmayı unutmamak da önemlidir. Ama eğer unutulmuşsa, unuttuğu hapı da bir gün içerisinde almak zorundadır. Mesela sabah alması gereken doz unutulduğunda akşam alınacak doz sabahkini de içermelidir. Yani akşam ikisi birlikte içilmelidir. Eğer bir gün içerisinde içilecek dozlar tamamı ile unutulursa büyük ihtimalle lekelenme veya kanama görülecektir. Eğer kanama başlamış ise ilaca devam etmeye gerek yoktur. Çünkü bundan sonraki kullanımın hiçbir faydası olmayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status